WYCIECZKA DO WDZYDZ KISZEWSKICH
Dodane przez blawat dnia 16. June 2019 18:50

WYCIECZKA DO WDZYDZ KISZEWSKICH


W czwartek 13 czerwca uczniowie klas: IIb, IIIb i IV ab wzięli udział w wycieczce do Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich.

Na początek udaliśmy się na wieżę widokową, która znajduje się na terenie Stanicy wodnej PTTK. Mierzy łącznie 35,6 m. wysokości, a z jej najwyższej platformy można podziwiać niesamowity widok na tzw. Krzyż Jezior Wdzydzkich, który tworzy pięć jezior: Jezioro Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko.

Następnie udaliśmy się do Parku Etnograficznego, który położony jest nad jeziorem Gołuń i zajmuje łącznie 22 ha. Nasza wędrówka wiodła ścieżkami wśród starych chat ze strzechy, urokliwych kapliczek, wiatraka i chłopskich zagród. Poznaliśmy życie starej wsi, chłopskie zajęcia, rzemiosło, które niestety już dzisiaj możemy tylko zobaczyć w skansenach.

Uczestniczyliśmy również w warsztatach garncarskich, na których zapoznaliśmy się z tą dawną techniką wyrobu naczyń i innych przedmiotów. Skansen we Wdzydzach Kiszewskich pozostawił w nas wiele wspomnień, uczniowie mogli przenieść się w czasie i zobaczyć jak kiedyś żyli ludzie nie mając prądu, urządzeń elektrycznych i przede wszystkim Internetu.

Wyjazd zorganizowano w ramach nauczania języka kaszubskiego. W ten sposób zakończyliśmy naukę tego przedmiotu w tym roku szkolnym.

opr. M. Gierszewska i E. Bal